Strana 1
Pokračovanie na strane 2
Táto školská publikácia je prezentáciou Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch za uplynulé obdobie školského roka 1997-98. Na prahu 8. roka existencie tejto štátnej školy môžem skonštatovať, že škola pokračuje v tradícii spájania najmodernejších slovenských a britských metód vyučovania a kladie dôraz na dosahovanie vysokého štandardu akademických zručností a schopností a na humanizmus a demokraciu na pôde školy.
Vďaka obrovskej sieti vzájomných profesionálnych a priateľských kontaktov s rodičmi, štátnymi a neštátnymi organizáciami, zahraničným partnerom a sponzormi, sa v poslednom období podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky v oblasti vzdelávania a materiálneho vybavenia školy.
Za obdobie päťročného školského cyklu absolvujú naši žiaci výuku v dvoch vyučovacích jazykoch: slovenskom a anglickom. V 4. ročníku si vyberajú zo širokej škály ponuky rôznych predmetov so zameraním na svoju budúcu profesionálnu orientáciu a absolvujú prvú časť maturitnej skúšky, a to zo slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry. V piatom ročníku si môžu doplniť alebo rozšíriť štúdium zvolených predmetov a absolvujú druhú časť maturitnej skúšky, kde žiaci môžu maturovať i viac ako z ďalších dvoch predmetov vo vybranom jazyku a zároveň v spolupráci so Štátnou jazykovou školou v Žiline absolvovať na domácej pôde štátnu záverečnú skúšku z anglického jazyka. Prvé trojročné skúsenosti potvrdili oprávnenosť existenci školy, keď napr. vlani sa na vysoké školy dostalo takmer 93 percent absolventov, ktorí dnes študujú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pre zaujímavosť treba spomenúť také krajiny ako Česká republika, Poľsko, Holandsko, Austália, či Juhoafrická republika.
V materiálnej oblasti sme v spolupráci s Krajským úradom v Žiline zabezpečili otvorenie nových, moderných priestorov, ktoré v súčasnosti využívame najmä na vybudovanie komlexu jazykového centra, kde sa môžu vzdelávať nielen žiaci, ale aj učitelia a rozširovať si svoju jazykovú kompetenciu. Výnimočný ráz týmto priestorom dodáva príjemné a svetlé prostredie, vybavené netradičným farebným školským nábytkom, ale najmä skutočné "srdce" tohoto prostredia, tzv. Self-Access centrum, budované a aj technicky, odborne a metodicky vybavené Britskou radou, ktorá je od samého začiatku existencie gymnázia garantom vzdelávania za britskú stranu.
Ďalšia časť materiálnej pomoci pri zabezpečovaní technického vybavenia školy spočíva na pleciach rodičov, ale najmä sponzorskému mechanizmu ktorý v súčinnosti so starostom obce Sučany Ing. Milanom Rybárom, "Know How" fondom, Britskou radou a Klubom Dialóg, koordinuje PdDr. Ján Bajánek CSc. , viceprezident Gratex International, a. s. preto, že pochopili nevyhnutnosť podporovať vysokú vzdelanostnú úroveň mladej generácie a že bez tejto pomoci by v súčasných podmienkach škola nemohla napredovať.
Na záver môjho príhovoru by som sa chcela poďakovať pracovnému tímu učiteľov a žiakov pod vedením Mgr. Jarky Balátovej za to, že sa podujali zabezpečiť propagáciu výsledkov školy, ďalej všetkým svojim slovenským a zahraničným kolegom za výnimočne náročnú a zodpovednú prácu, často nedocenenú finančne, nepedagogickým pracovníkom, najmä p. Jankovi Očkovi, ďalej rodičom, najmä Rade rodičov pri ZRPŠ, ktorá veľmi úzko spolupracuje so školou a zabezpečuje materiálne a finančné prostriedky na rozvoj školských a mimoškolských aktivít a ktorá tiež morálne podporuje školu, ďalej KÚ-odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry za odbornú spoluprácu usmerňovanie, ďalej Britskej rade a Britskej ambasáde, osobitne p. riaditeľke Susan Wallace-Shaddad, p. veľvyslancovi Petrovi Harbornovi, ďalej všetkým priateľom školy, žiakom a absolventom a ostatným spolupracovníkom, členom výkonného sponzorského výboru Dialóg, najmä:
predsedovi: PhDr. Jánovi Bajánekovi, CSc, - viceprezident Gratex International, a. s.
-členom: Dipl. Ing. Ladislavovi Benčíkovi - riaditeľ Poľnobanky, a. s. , Lipt. Mikuláš
PhDr. Emilovi Bajánekovi - regonálny riaditeľ denníka Pravda, Žilina
Doc. Ing. Milanovi Davidovi, CSc. - rektor Žilinskej univerzity
Ing. Petrovi Weberovi, CSc. generálny riaditeľ Digital Equipment Slovakia
Ing. Vladimírovi Mošatovi, CSc. - generálny riaditeľ Stredoslovenských energetických závodov
Ing Ľubomírovi Trúchlemu, CSc. - predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZVL, a. s. - Omnia Group
Ing. Jánovi Mišurovi - riaditeľ regionálnej Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory v Žiline
Ing. Milanovi Hánovi - generálny riaditeľ pre Slovesko SAP - Systems Applications Products, s. r. o.
Prajem všetkým pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom a žiakom veľa úspechov v školskom roku 1998/1999.
Mgr. Nadežda Závodská, riaditeľka Bilingválneho anglicko - slovenského gymnázia v Sučanoch.
BILINGVÁLNE GYMNÁZIUM PODPORUJÚ SPONZORI
Žilinská univerzita privítala veľvyslanca Veľkej Británie v SR Petra Harborna. Hostiteľom sponzorského klubu Dialóg, ktorý vznikol pred rokom na podporu výchovno-vzdelávacích aktivít Bilingválneho anglicko - slovenského gymnázia (G-BAS) v Sučanoch, bola včera Žilinská univerzita (ŽU). Na jej pôde privítal rektor ŽU Milan Dado okrem členov klubu zástupcov Britskej rady, Know How a významnej podnikateľskej sféry, aj veľvyslanca Veľkej Británie v SR Petra Harborna, ktorý v júni končí svoju diplomatickú činnosť v našej republike.
G-BAS za obdobie piatich rokov, keď vzniklo, získalo kredit špičkovéj školy, o čom svedčí i to, že vlani prijali vysoké školy až 92 percent absolventov vrátane zahraničných. Výraznú zásluhu na úrovni gymnázia má britská strana, ktorá preinvestovala za toto obdobie pre potreby školy 30 miliónov Sk. Gymnázium vytvára možnosti na štúdium pre talentované deti z celého Slovenska. Zámerom je však posunúť školu medzi nadštandardné vzdelávacie inštitúcie v SR. Toto úsilie podporuje aj vytvorený sponzorský mechanizmus, ktorého štrukturálnou časťou je i sponzorský klub Dialóg. Ako uviedol britský veľvyslanec, stále je nutné investovať do celoživotného vzdelania. "V priebehu 10 rokov sa SR stane plnoprávnym členom EÚ a je dôležité, aby sa na to pripravovala už teraz. Práve to robí G-BAS. Nech je to akokoľvek, ale angličtina je jazykom biznisu v Európe, " povedal P. Harborne. Sponzorský klub by však nemal suplovať vo financovaní školy štát. Preto sa jeho členovia zhodli v tom, že štátny rozpočet by mal pre potreby G-BAS ráteť ročne so sumou minimálne 5 miliónov korún navyše, aby si škola udržala svoju úroveň a ďalej ju zvyšovala.
Práca 25. 4. 1998
NÁRODNÝ KAPITÁL
Slovensko sa v priebehu 10 rokov stane plnoprávnym členom Európskej únie. Plné uznanie členstva v EÚ bude pre všetky asociované krajiny dlhý proces. Nevylučujem, že to môže byť aj skôr, povedal v piatok na pôde Žilinskej univerzity britský veľvyslanec Peter Harbone. Spolu s predstaviteľmi britského Know-How Fundu sa tu veľvyslanec zúčastnil na stretnutí členov sponzorského klubu Dialóg, zriadeného na podporu výchovno-vzdelávacieho procesu Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia (G-BAS) v Sučanoch. Od vzniku školy v roku 1991 Britská rada prostredníctvom Know-How Fundu prispela na jej činnosť sumou viac ako 30 mil. Sk. Poslaním klubu Dialóg je vytvoriť funkčný sponzorský mechanizmus, ktorý umožní G-BAS udržať si štandardnú úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu v období, keď britská strana znižuje priamu finančnú výpomoc škole a keď jej náklady nie sú plne saturované zo štátneho rozpočtu. Veľvyslanec P. Harborne označil G-BAS v Sučanoch za "slovenský národný kapitál".
Pravda 25. 4. 1998
P. HARBORNE OCEŇUJE SUČIANSKE GYMNÁZIUM
"Škola, ktorú pomohla na základe medzivládnej dohody založiť Britská rada a The Know how Fund ešte v roku 1991, doteraz dokázala splniť všetky predpoklady na pôsobenie aj so snižovaním doterajšej britskej finančnej podpory 5 miliónov korún ročne. Je to Bilingválne anglicko-slovenské gymnázium (G-BAS) v Sučanoch a svojimi výsledkami predstavuje vlajkovú loď vo vzdelávacom systéme Slovenska, " uviedol britský veľvyslanec v SR Peter Harbourne na včerajšom stretnutí vedenia školy so 70-členným sponzorským klubom Dialóg na pôde Žilinskej univerzity. Sponzorský mechanizmus, ktorého cieľom je zabezpečiť kvalitné vzdelávanie a potrebný počet vysokokvalifikovaných pedagógov na sučianskom gymnáziu, sa začal budovať vlani. P. Harbourne vyjadril ľútosť, že táto škola mohla z 259 uchádzačov z celého Slovenska do budúceho školského roku prijať iba 66 mimoriadne talentovaných detí. Prijímanie až 92 percent absolventov gymnáziana vysoké školy na Slovensku i v zahraničí dosvedčuje, že G-BAS v Sučanoch je národným kapitálom v SR pre tretie milénium, v ktorom bude aj SR, podľa môjho názoru, plnoprávnym členom EU, " dodal P. Harbourne.
SME 25. 4. 1998
V SUČANOCH VRAJ MÁME NÁRODNÝ KAPITÁL
Počas uplynulých dní sa v Žiline na pôde Žilinskej Univerzity uskutočnilo stretnutie sponzorského klubu Dialóg, na ktorom sa ako hosť zúčastnil aj veľvyslanec Veľkej Británie na Slovensku, Peter Harborne. Jeho cieľom bolo rokovanie o rozvoji systémového sponzorského mechanizmu na podporu výchovno-vdelávacieho procesu Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch. Je známe nielen tým, že všetky predmety tu vyučujú v angličtine profesionálni lektori s niekoľkoročnou praxou, ale aj tým, že jeho študenti dosahujú vynikajúce výsledky na medzinárodných olympiádach a pri prijímaní na naše aj zahraničné vysoké školy. Za tým nestojí len snaha učiteľov a šikovnosť študentov, ale aj nemalé finančné nároky, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie najpodstatnejších vzdelávacích funkcií gymnázia. Doteraz mu pomáhali bohaté spoločnosti, združené v sponzorskom klube Dialóg. V jeho mene prisľúbil na stretnutí ďalšiu pomoc viceprezident a. s. Gratex International, PhDr. Ján Bajánek. Zároveň však zdôraznil, že ich pomoc by mala byť nadštandardná a nemala by suplovať povinnosť štátu. Jeho mienku podporil aj P. Harborne, ktorý povedal: "To, čo máte v Sučanoch, je vlastne národný kapitál. "
Nový Čas 27. 4. 1998
STRIEBRO Z AFRIKY
Ako sme vás už informovali, Martinčan Stanislav Funiak, študent piateho ročníka Bilingválneho anglicko - slovenského gymnázia v Sučanoch, víťaz Matematickej olympiády v kategórii Programovanie postúpil na Medzinárodnú informatickú olympiádu , ktorá sa od 30. novembra do 7. decembra konala v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Vrátil sa odtiaľ so striebornou medailou. V celkovom hodnotení skončil na 26. mieste. Našu krajinu reprezentovali štyria olympionici, spolu získali jednu zlatú a tri strieborné medaily, takže celkovo skončili na vynikajúcom druhom mieste. Sme radi, že k nemu pomohol aj Martinčan!
Nový Život Turca
V SUČIANSKOM GYMNÁZIU OPÄŤ ŽIVO
V Bilingválnom anglicko-slovenskom gymnáziu v Sučanoch študuje v tomto školskom roku dovedna 326 študentov, z toho je prevaha dievčat (208) a 11 študentov študuje v zahraničí. Do prvých ročníkov nastúpilo 66 študentov, ktorí sú rozdelení do dvoch tried. Študujú tu mladí ľudia z celého Slovenska. Najmä zo Žiliny (32), Handlovej, Dolného Kubína (22), Detvy, Bratislavy, Žiaru nad Hronom, Čadce, Dolného Smokovca, Brezna, Martina (okolo 60), Námestova (12), Nitry, Popradu, Komárna a iných miest. Čo sa týka tohtoročných aktivít, nesporne najzaujímavejšou bude Deň otvorených dverí. Uskutoční sa pri príležitosti Dňa študentstva 17. novembra. Je určený všetkým, ktorí majú záujem o štúdium v gymnáziu. Tohoto dňa sa zúčastní veľa zaujímavých hostí. Bližšie vás o ňom ešte budeme informovať.
ŠKOLA, KDE BIFĽOŠI NEMAJÚ ŽIADNU ŠANCU
Bilingválne Anglicko- slovenské gymnázium (jediné svojho druhu na Slovensku) vzniklo v Sučanoch v roku 1991 ako jeden z projektov Know How Fundu, ktorý na Slovensku založila britská vláda. Jej veľvyslanec Peter Harborne sa po prvých rokoch fungovania školy vyjadril nasledovne:, , Je výnimočná v pravom slova zmysle. Jej študenti sú vysoko inteligentní a ambiciózni. Sú schopní plynule komunikovať vo v súčasnosti najrozšírenejšom svetovom jazyku- v angličtine. "
ROZLÚČKA SO ŠKOLOU NA GARDEN PARTY 1998
Pred pár dňami sa študenti sučianskeho Bilingválneho anglicko - slovenského gymnázia slávnostne rozlúčili so školským rokom tradičnou Garden party. Zúčastnilo sa jej veľa zaujímavých hostí: zástupkyne Krajského úradu v Žiline, primátor mesta Marti Stanislav Bernát, riaditeľka Britskej rady so sídlom v Bratislave Susane Vallace Shadat, riaditeľka Know How Fondu Andrea Reidi a významní sponzori z radov podnikateľov, samozrejme rodičia študentov i bývalí študenti. Úvod akcie začal neformálnym vyhodnotením vzájomnej spolupráce a prezentáciou najzaujímavej- ších aktivít. Riaditeľka G-BAS Nadežda Závodská pochválila všetkých študentov, ktorí sa zaslúžili o ročný priemer výsledkov, ktorý bol 1. 29 - z toho 243 žiakov skončilo s vyznamenaním z celkového počtu žiakov na škole 316 a 8 zahraničných študentov. Nasledovala prezentácia firmy Trikon formou módnej prehliadky. Prítomní mohli vidieť módu študentov i učiteľov. Trikon je vlastná školská firma, ktorá produkuje najmä tričká. Zaujemcovia z radov študentov si môžu kúpiť alebo objednať tričko podľa vlastnej fantázie a za dobrú cenu. O trochu techniky v programe "Malý krtko" bol tiež záujem. Svoje CDrom prezentovala firma Gratex International, zastúpená prezidentom Jánom Bajánkom. Firma poskytla škole sponzorský dar vo forme multimediálnej učebne. Prezentovala multimediálne elektronické médiá a iné atraktivity z tejto oblasti. Určite sú každému známe úspechy študentov debatného klubu v škole, ktorí predviedli svoje umenie i na Garden party. Naozaj vysokú úroveň debatingu v G-BAS potvrdila debata na tému "Mladý človek potrebuje vzor". Podujatie obohatili i rôzne športové akcie, ako baseball, ping-pong a iné. Na svoje si prišli i fanúšikovia amatérskych divadiel vystúpením Improligy - alias amatérskeho improvizačného divadla. Pravé poludnie spríjemnili hudobné skupiny Et Ceterum z G-BAS a Admirál z Liptovského Mikuláša. Na podujatí si mohli všetci pochutnať na guláši, zoznámiť sa zaujímavými ľuďmi a vychutnať čaro prichádzajúcich prázdnin, ktoré sú aktuálne aspoň pre študentov. Garden Party trvala do podvečerných hodín.
M. Vavreková - Nový Život Turca
Začiatkom novembra sa v Domove mládeže Stredného odborného učilišťa drevárského v Turanoch uskutočnilo prvé regionálne stretnutie členov debatných klubov. Z ôsmych pozvaných družstiev sa súťaže zúčastnilo sedem z celého Slovenska. Rozprávalo sa na tému: Imigrácia je negatívny spoločenský jav. Na regionálnej úrovni sa uskutočnili aj dve súťažné stretnutia. Po nich štyri tímy s najväčším počtom bodovpostupujú do národného kola. Usporiadateľom bolo centrum debatných klubov pri G-BAS Sučany. Debating sponzorujer nadácia Open Society Fund. Je to činnosť, ktorá študentom na svete pomáha učiť sa formulovať vlastné myšlienky, argumenty. Učí vypočuť si argumenty oponenta a vedieť na ne pohotovo a inteligentne reagovať. V Turanoch si prvé dve miesta , , vydebatili" študenti G-BAS Sučany. Okrem toho porota určila aj poradie najlepších rečníkov. Prvá bola Katarína Hájniková, druhá skončila Katarína Facunová a tretia Ivona Telekiová.
-em-
V prvých dňoch septembrových, keď jabĺčka dozrievajú v našej školskej záhradke a vtáčiky za oknami si vyspevujú, sme si len veľmi pomaly, my prváci, zvykali na našu školičku a jej zákazy, príkazy i dovolenia ( ktoré sú žiaľ stále v menšine. . . ). Sem-tam sme si kládli otázku: , , Kde to vlastne sme a čo tu robíme ???" Jabľčka popadali a my sme to pochopili - no sme tu, lebo sa nám tu páči a je nám tu dobre ! Zložili sme o tom aj pieseň, ktorú sme hrdo spievali na Open Day.
1. ) We are the students of Sučany hoping we will not go crazy. English it makes us busy, we always study and drink lots of tea.
2. ) Na dvore sa nám pasú ovce, na chvostoch majú brmbolce, budovu nám stráži veľký pes, ktorý už päť z nich poslal do nebies.
3. ) Jedáleň je tak akurát, nikto z nás na obed nemusí stáť, suterén nám plesňou prekvitá a ping-pong sa tam veľmi zdravo hrá.
4. ) We are the students of Sučany, we want to become champions. We know we have to work hard and then we will become successfull in the world.
-M. Baruníková-
Lyže na pleciach, 15 nad nulou, čiapky na hlavách, ale snehu nikde. . . Aj takto to vyzeralo 22. februára pred martinskou plavárňou. Okoloidúci sa nejak podozrivo usmievali a my sme sa cítili ako keby sme boli z druhej najdôležitejšej inštitúcie v Sučanoch (prvou je G-BAS). Po dlhom čakaní dorazil prvý autobus. Vyumývaná karosa s dymovými sklami zastala pred nami, frontou mrzutých nedočkavcov. Kým sa béčkari pokojne usadzovali na svojich sedadlách, áčkari spozorovali svoj autobus. Spoza rohu sa vyrútila veľká rachotina na pokraji technického krachu, navyše v ružovom prevedení. Po dlhej hopsavej ceste sme uvítali pohľad na príjemne vyzerajúcu chatu ( nie vždy je prvý dojem pravdivý). Po vydobytí izieb sme boli oboznámení s pravidlami správania sa na svahu a v chate, ale nikto z nás sa neprestal riadiť heslom , , Pravidlá sú na to, aby sa porušovali", a to sa odzrkadlilo v nasledujúcich dňoch.
V pondelok po raňajkách sme pesimisticky pozreli na nášho (m)učiteľa pána Takácsa, ktorý si bol istý, že v okruhu najbližších päťdesiatich kilometrov sa nájde aspoň fliačik snehu. Keď sme konečne našli biely sneh na Podbrezinách, vyšli z nás iba tri slová:, , On je génius ! " Nastalo delenie do skupín od profíkov až po tých ostatných. Večer si tí menej unavení išli zaplávať, a tak sa z lyžiarskeho stával plavecký. Druhý deň sa veľmi podobal tomu prvému, až na to, že náš drahocenný sneh už odnášali potôčiky vody.
V stredu nás čakal svah s výstižným menom Čertovica. Na chuti do lyžovania nám trošku ubralo najvážnejšie a jediné zranenie (Janka, zdravíme ťa) nášho kurzu. Večer sme mali možnosť vidieť našich profákov, keď práve nie sú profákmi. Bolo na čo pozerať.
Vo štvrtok sa už lyžovať vonkoncom nedalo.
V piatok ráno profesori vyhodnotili, ako sa kto zlepšil v lyžovaní a čo nám ešte chýba, aby sme zdolali Alberta Tombu. Rozlúčili sme sa s kuchárkami a dvoma psami, ktorí sa starali o našu bezpečnosť , hlavne v noci. Dymová karosa a ružový vrak nás doviezli do Martina. Kurz teda dopadol dobre, aj keď toho snehu veľa nebolo, ale nikto sa nemôže sťažovať. Náš pán profesor Takács opäť predviedol svoje výnimočné schopnosti, lebo nájsť tri zasnežené kopce bolo naozaj umenie.
-J. Z. a M. K. -
My, druháci sme naj. . . , treba nájsť to pravé slovo, najvýraznejší ročník na G-BAS. My sme na poradách strediskom najväčšieho , , záujmu", na chodbách školy sme najnapomínanejší okoloidúcimi profesormi a v okolí školy sme najostrosledovanejším objektom bystrých očí profesorských. Proste samý superlatív.
Ako najštudenti odkazujeme. . .
. . . piatakom: Báááj - Báááj !
štvrtákom: Aj tak sme horší ako vy !
tretiakom: Konečne nám uvoľníte šatňu !
prvákom: Nezabudnite, že aj na budúci rok budeme starší ako vy !
budúcim prvákom: Tešte sa na pasovací ! ( Ak nejaký bude!? )
profesorom: , , Nie sme zlí. . . "
-Druháci-
Tretí ročník - pre niekoho ťažký, pre niekoho ľahký, pre každého niečím zvláštny. Čím bol "special", na to sme sa spýtali. . . nás:
"Mne sa na našej škole páčil najviac. . hahaha, KOČAP. . . , ktorý na mňa zapôsobil veľmi pozitívne. "
"Mne sa páčil pasovací, ha, ha, ha. " 1)
M: "Tento rok sa mi najviac páčia ľudia. "
J: "Prečo ľudia? Minulý rok sa ti nepáčili ?"
M: "Jáj, vidíš. . . "
J: "Tento ročník, čím bol iný ?"
M: "Asi KOČAPom, na KOČAPe sme sa všetci dali dokopy, dotr. . . chápeš ?"
"Vzťahy sa zlepšili, robili sa dobré akcie, začala som chodiť s. . . "
"Chrípkové prázdniny. "
"Deň otvorených dverí. "
"Satelit na dvore. . . ako rýchlo zmizol. "
"Ovečky. "
"Chodili sme v jeseni kradnúť jablká a hrušky. . . "
"Nič. Vôbec nič. "
"Všetky tri svadby. "
S: "Bol riadne ťažký. "
J: "Prečo?"
S: "Lebo bol o ničom. "
J: " Prečo bol o ničom? Čo KOČAP, ten ťa nijako nepovzbudil?"
S: "No samozrejme, to ma povzbudilo. . . hahaha. "
-tretiaci v anonymite-
Čo sa skrýva pod týmto názvom nám bolo až do 20. apríla prakticky neznáme. Teoreticky nás čakal Kurz ochrany človeka a prírody, sprvu ohrozený nezáujmom tretiakov, potom nečakanými chrípkovými prázdninami. Nakoniec ale náš autobus plný vzduchoviek, buzol a hlavne Prodigy ( čo u niektorých mohlo vyvolať i alergie rôzneho druhu ) vyrazil s nami za dňami plnými , , športu". Prvotné schizofrenické pocity niektorých osôb, či sú alebo nie sú vegetariáni sme úspešne prekonali. Po rozdelení do troch skupín sme sa vrhli každý deň na inú aktivitu. Jednu časť tvorila zdravotnícka príprava s pani Balátovou, ktorá nám z vlastnej životnej skúsenosti objasnila rôzne druhy úrazov a následky mnohých aj predviedla. Pán Takács každú skupinu zaviedol do polorozpadnutej budovy, kde nás (tých menej šikovných ) učil strieľať. S pani Laukovou a pani Nagyovou sme sa na oravských kopcoch postupne strácali a opäť nachádzali ( ktovie, či to spôsobila tá záhadná buzola, ktorú mal každý na krku).
Unavení každovečernými aktivitami, ako napríklad kúpanie v Oraviciach, disko a iné sme absolvovali záverečné preteky. Víťazom samozrejme blahoželáme. Potom sme sa opäť naložili do autobusu a už sme mohli len spomínať a závidieť všetkým budúcoročným tretiakom. Ešte raz ďakujeme nášmu pedagogickému dozoru za ich trpezlivosť a zhovievavosť, ktorou dopomohli ku , , globálnemu" zblíženiu nás tretiakov. Škoda len, že počasie nevyšlo. Slnko sa objavilo v deň nášho odchodu.
-D. K. -
Naše emancipované študentky sa chopili zbrane. . . Voda - 30 stupňov Celzia, vzduch - 12 stupňov, ( pivo - tiež 12 . . . )
Bolo to v máji, ani to nebolelo a konečne to máme za sebou. Síce len na rok, lebo o pár mesiacov nás to chytí znova, ale pred nami sú prázdniny a vytúžená "sloboda".
Že neviete, o čom vlastne hovorím? Dám vám hádanku. Čaká to na každého stredoškoláka vo štvrtom ročníku jeho boja, niekedy to končí prehrou a pokračuje reprízou v septembri a pripadlo tomu otrepané označenie "skúška dospelosti". Podľa tohto frazeologizmu by sme možno mohli hovoriť o výnimočnosti štvrtákov G-BASu, pretože tí sú dospelí len spolovice. Keďže naše štúdium trvá až päťdesiat mesiacov (návod na výpočet:1 rok sa rovná 10 mesiacov) i maturitta sa skladá z dvoch častí - zo slovenského a anglického jazyka vo štvrtom ročníku a dvoch voliteľných predmetov v ročníku piatom. Nepochybne to má svoje výhody, ale maturita tým stráca čosi zo svojho , , lesku".
- Aké to bolo stáť pred komisiou a spájať si zaprášené či oprášené informácie ?
- Ja osobne som sa cítila ako vo sne. Nejaký hlas zo mňa rozprával o sviatkoch vo Veľkej Británii i u nás, o šírení angličtiny a s tým spojeným vymieraním niektorých jazykov i o nesmierne záživnej problematike zemianstva v tvorbe slovenských autorov. Hoci naše témy boli netradičné, zaujímavé, našlo sa i zopár takých, z ktorých maturovali už naši rodičia. Oproti úžasným témam, ako napríklad , , Absurdita má zmysel, pokiaľ sa s ňou nezmierime" či , , Boj dobra a zla v literatúre" tu stála už spomenutá zemianska otázka, či večný postrach študentov, vzor náročnej maturitnej otázky - Štúrovci. (Upozorňujem, že dané informácie mám z viacerých zdrojov. ) Skromné pozorovania mňa a mojich spolužiakov dokázali, že hlavne študenti s kladným vzťahom k slovenčine majú šťastnú ruku pri ťahaní otázok práve na témy druhej skupiny, ktorá nevyžaduje prehnane tvorivé myslenie.
Nemám právo zovšeobecňovať pocity všetkých, ktorí to spolu so mnou prežili, ale predsa si ho privlastním a poviem, že maturity neboli také zlé, aby nemohli byť horšie. Ale vážne ! Keď som všetko mala za sebou a nedostavila sa vytúžená radosť, ale akási prázdnota, pripadalo mi to zvláštne. Pocit, že všetko je naozaj za mnou, prišiel až o pár dní neskôr.
Zabudla som poznamenať, že v danom boji nikto neprehral a či si to priznať chceme alebo nie, pre všetkých to bol určitý medzník, udalosť, na ktorú sa asi nezabúda. Ale i keď sme stále len polovične dospelí, tá druhá časť nám zatiaľ nechýba. . .
Michaela Kadašiová
G-BAS už dlhší čas spolupracuje s družobnou školou Launder college v škótskom Dunfermline. V uplynulom roku sa uskutočnili výmenné poznávacie pobyty našich a ich študentov.
Šestnásť G-BAS-áčov sa teda na prelome júna a júla ‘97 vybralo do Škótska. Keďže cesta bola dlhá a dosť nudná, stavili sa aj v Brusseli a v Londýne. Cieľom bol internát Launder college. Odtiaľ týždeň neúnavne vyrážali za poznávaním krajiny a enviromentalistických techník, ktoré sa tam uplatňujú. Pobehali prírodné rezervácie, ale aj veľkomestá ako Edinburg a Glasgow. Navštívili múzeá, elektrárne aj fabriky. No a samozrejme najohrozenejšie škótske zvieratko- príšeru z jazera Lochness. (Foto nedoniesli, je to vraj prísne zakázané. )
Škóti docestovali do Martina v polovici októbra. Počas tých desiatich dní, čo tu pobudli mali o zábavu naozaj postarané. Jasné, že si nenechali ujsť G-BAS a naše povestné assembly. (Iste im dobre padlo po čase počuť ľúbozvučnú angličtinu. ) Navštíviť Martin, a obísť Maticu slovenskú je ako navštíviť Škótsko a nevidieť , , Lochnessku". Naši , , výmenní" tam narobili taký rozruch, že sa o nich dozvedel aj starosta Martina, ktorý ich pozval na slávnostnú recepciu. Škóti mali veľa osobného voľna, ale stihli navštíviť aj Tatry, Kremnicu a Bojnice.
Minulý turnus výmenných pobytov sa teda naozaj podaril. Spoznali sa cudzie krajiny, nadviazali sa nové priateľstvá (mnohé ich spoločné , , dobrodružstvá" sme tu nespomenuli), čo-to sa zabŕdlo aj do ochrany prírody, proste cool. A tak už len môžeme očakávať ďalšie kolo.
-M. Ľ-
Už po štvrtýkrát sa úspešne realizoval štvordňový študijný pobyt študentov bilingválnych gymnázií v Sučanoch a v Poprade. Koncom októbra navštívili našu školu z gymnázia v Poprade ( z nemeckej sekcie), kde sa vyučujú odborné predmety väčšinou v nemeckom jazyku. Zaujímali ich ale hodiny angličtiny, ktorú sa učia ako druhý cudzí jazyk. Spoznali Sučany, Martin, zmerali si svoje športové zdatnosti s našimi študentami.
Opätovne naši piataci navštívili gymnázium v Poprade, kde v dňoch 9. 11. -12. 11. 1997 absolvovali 8 vyučovacích hodín v predmetoch: nemecký jazyk, chémia, dejepis, matematika, biológia. K najzaujímavejším aktivitám po vyučovaní patrila prehliadka Žltého domu v Poprade-Veľkej a výmena skúseností a názorov na bilingválny spôsob vzdelávania.
Mgr. Elena Harkabusová
Presne tak. Bolo to 12. decembra na prízemí v Matici slovenskej na Hostihore. Dve triedy piatakov - 5. A, 5. B, rodičia, hostia, pedagogický zbor - všetko v "gala".
Každý chcel vyzerať naj. . . A veru samotná stužková slávnosť - odovzdávanie stužiek zapôsobila na všetkých prítomných. Po hymnickej piesni Gaudeamus igitur sprevádzanej gitarou sa rodičom leskla i slza v oku.
Piataci prekvapili spoločnosť vyše dvojhodinovým programom. Každé číslo samo o sebe bolo perlou, avšak najviac zapôsobili Akty X , Jánošík a vystúpenie slávneho magika alias Milana C.
Ešte dlho po odvážnom čísle si nebola p. prof. Holíková, teraz Tomáškinová, istá, či jej ruku naozaj odťal, alebo jej ju v poslednej chvíli zachránil. Medzi jednotlivým vstupmi programu vládla nefalšovaná zábava. Po polnoci sa losovala tombola. Výhercov bolo neúrekom, pretože na troch stoloch už od večera čakali dary od rodičov a sponzorov. Po programe sa naši piataci zmenili na študentov z Beverly Hills, aspoň ich oblečenie tomu nasvedčovalo. A vôbec im neprekážalo, že o tretej hodine ráno sa ešte bavili aj rodičia a pedagógovia. Totiž v tejto "G-BAS-e" je veľmi priateľský vzťah v trojuholníku škola-rodičia-žiaci.
Nad ránom sa celá spoločnosť začala pomaly rozchádzať. Táto udalosť mala svoj epilóg o týždeň neskôr na tzv. dozvukoch na chate v Oraviciach. Ale o tom radšej až inokedy. . .
-M. H. -
Štyridsaťpäť minút je relatívny čas. Presedieť ho na . . . chémii znamená neverending story, ale na poriadnu rozlúčku to nestačí. Lúčili ste sa s nami počas jedného štyridsaťpäťminutového "assembly", ale myslíme si, že mnohí z nás neboli dojatí len preto, že nám odpadla hodina. A niektorí si až vtedy uvedomili, ako budete v tejto našej , , G-BASáčskej" komunitke chýbať. Patrili ste medzi prvých priekopníkov na G-BASu a počas vašej päťročnej kariéry ste tu nechali kúsok Vás ( vašej originality, rebélie, múdrosti. . . ), Vášho života. Vieme, že sa Vám ťažko lúčilo, ale ani nám nebolo dvakrát do smiechu. Držíme Vám palce, a keďže Vás už dosť poznáme, vieme, že sa nestratíte.
Tí ostatní. . .
Písomnmá časť MS - celkové výsledky v 5. A a v 5. B triede: |
||
Predmet | Žiakov | Priemer |
dejepis/AJ | 19 | 1, 05 |
nemecký jazyk/NJ | 14 | 1,35 |
chémia/AJ | 8 | 1,12 |
biológia/AJ | 14 | 1,42 |
matematika/AJ | 29 | 2,03 |
fyzika/AJ | 5 | 1,02 |
georafia/AJ | 11 | 1,72 |
spolu | 100 | 1,41 |
z toho: | ||
5.A | 1,42 | |
5.B | 1,42 | |
Ústna časť MS - celkové výsledky v 5. A a v 5. B triede: | ||
dejepis/AJ | 19 | 1,10 |
NOS/SJ | 17 | 1,11 |
nemecký jazyk/NJ | 13 | 1,15 |
chémia/AJ | 7 | 1,00 |
biológia/AJ | 14 | 1,21 |
fyzika/AJ | 5 | 1,00 |
matematika/AJ | 29 | 1,58 |
ekonomika/AJ | 20 | 1,10 |
geografia/AJ | 11 | 1,18 |
spolu: | 135 | 1,15 |
z toho: | ||
5.A | 1,20 | |
5.B | 1,14 |
5. A trieda: Ústnu maturitnú skúšku konalo 64 žiakov z 9 predmetov
s priemerom 1, 32
Dobrovoľnú maturitnú skúšku konalo 9 žiakov z 5 predmetov s priemerom 1, 66
5. B trieda: Ústnu maturitnú skúšku konalo 60 žiakov z 9 predmetov
s priemerom 1, 32
Dobrovoľnú maturitnú skúšku konali 2 žieci z 2 predmetov s priemerom 1, 00
Celkový priemer z písomných a ústných MS v oboch triedach je 1, 28.
Každý rok sa v našich radoch nájde pár , , neverníkov", ktorí na nejaký čas opustia našu školu. Počas akademického roka v zahraničí spoznávajú iné kultúry, iné systémy školstva, zdokonaľujú svoju angličtinu, ale nakoniec je väčšina z nich záhadnými(?) silami dotiahnutá späť k nám - všade dobre, na G-BAS. . .
Takýto "výlet" si tento rok spravili:
2. ročník:
Miroslava Fraňová - Austrália
3. ročník:
Roman Chomát - USA
Jaroslava Ignáciková - USA
Marián Rábota - USA
Tatiana Zacharovská - Nórsko
4. ročník:
Róbert Jackulík - USA
Zuzana Lamošová - USA
Martin Holub - USA
Pokračovanie na Strane 2