HOME
Nitra 1999
Záverečná Správa
Katalóg
Kontakt


Copyright TRIKON š.s.

Záverečná Správa


Slovo na úvod
Úsek odbytu
Úsek marketingu
Personálne oddelenie
Úsek výroby
Úsek financií

Prílohy

Likvidačná správa RF – Príloha č.1
Vyúčtovanie zisku a strát – Príloha č.2
Tabuľka príjmov spoločnosti – Príloha č.3
Správa škodovej komisie – Príloha č.4
Fotodokumentácia – Príloha č.5


Slovo na úvod

Spoločnosť TRIKON š.s. bola založená v roku 1998 na štátnom Bilingválnom anglicko – slovenskom gymnáziu v Sučanoch. Svoje aktivity vykonávala na škole už od konca školského roku 1997/98, kedy bola uvedená do povedomia návštevníkov na Garden Party cez unikátny stánok v školskej záhrade.

Základné imanie firmy bolo nadobudnuté voľným predajom akcií. Keďže sme však boli študentská spoločnosť, v predaji boli určité reštrikcie. Jednotlivec, mohol vlastniť maximálne päť akcií a musel byť študentom, alebo zamestnancom GBAS Sučany, prípadne rodinným príslušníkom študentov GBAS.

Firma TRIKON š.s. svoju činnosť neukončila, ale presunula celý svoj potenciál na ďalší školský rok. Školský rok 1998/99, po úspešnom ukončení minulého semestra, začala firma TRIKON š.s. opäť produkovať kvalitný tovar.

Tričká boli vystavované a predávané v novom stánku, ktorý bol umiestnený v školskom areáli. Stánok fungoval viackrát do týždňa, kde zákazníci našej firmy, mohli objednávať, nakupovať a priamo sa sťažovať na náš tovar. Bohužiaľ, distribúcia tričiek bola limitovaná pre žiakov a návštevníkov školy. Toto však neobmedzovalo kreativitu našich zamestnancov a produkcia zostala konštantná, výrobky sa kvalitatívne nezmenili.

Správna rada sa stretávala každý druhý týždeň vo štvrtok. Na poradách sa preberali dôležité problémy a samotné vedenie firmy. Za celé účinkovanie spoločnosti, nenastali žiadne zmeny v jej vedení.

Ako som už uviedol, spoločnosť existuje viac ako šesť mesiacov a svoju činnosť zameriavala výhradne na tvorbu originálnych tričiek.

Do budúcnosti plánujeme účasť na prestížnej celoštátnej súťaži ktorá by sa mala podľa informácií uskutočniť v meste Nitra za účasti piatich členov našej spoločnosti. Predpokladáme účasť ďalších siedmich až desiatich študentských spoločností s ktorými hodláme súťažiť o prvenstvo. Naša úloha je vyhrať.

Jakub Malý, výkonný riaditeľ


Úsek odbytu

Počas fungovania študentskej spoločnosti TRIKON š.s. sa z oddelenia odbytu vyprofilovala jedna z najdôležitejších častí firmy. Spájalo totiž už zo svojej podstaty zákazníka s výrobcom, a takisto jednotlivé oddelenia navzájom.

Prvou funkciou odbytového úseku bol samotný predaj vyrobených produktov. Tento bol zahájený na Garden Party 26. júna 1998, kde oddelenie zaznamenalo veľký úspech dostupnosťou predajne i cien. Po dvojmesačných letných prázdninách a znovurozbehnutí výrobného programu sme zaviedli pravidelné predaje v budove školy dvakrát týždenne, na čo si zákazníci rýchlo zvykli.

Druhou hlavnou činnosťou bolo zabezpečenie spojenia zákazníka a výrobne. Predaj sa totiž prevádzal dvoma spôsobmi – predaj už vyrobených nami navrhnutých výrobkov na základe prieskumov trhu a predaj vopred objednaných, alebo navrhnutých výrobkov. Napriek počiatočným ťažkostiam s dedičstvom predprázdninového neprehľadného objednávania sa nám v krátkom čase podarilo vypracovať jednoduchý a účinný systém objednávania, spojený s prácou na katalógu vyrobených produktov. Tento spočíval v zavedení takpovediac interného informačného systému vo vnútri firmy, prispôsobeného oblasti výroby, ktorý zabezpečoval evidenciu zásob, predaných i objednaných výrobkov.

Treťou činnosťou, bolo sledovanie záujmu trhu priamo pracovníkmi úseku odbytu a následné spracovávanie a odovzdávanie informácií marketingovému oddeleniu. Ako organizátor predaja si oddelenie odbytu aj takpovediac objednávalo reklamu u oddelenia marketingu spojenú s oznamami o pravidelnom predaji, predvianočnom výpredaji i znižovaní cien.

Na záver môžeme konštatovať, že oddelenie odbytu splnilo svoju úlohu podľa plánu a svojou časťou sa zaslúžilo na tvorbe hospodárskeho výsledku. Aj napriek ťažkopádnej spolupráci s oddelením výroby je treba zdôrazniť, že sa nevyskytli väčšie problémy a práca prebiehala bez narušenia vzťahov spoločnosti so zákazníkmi, čo je v súčasnej dobe dravej konkurencie vysoko cenený fakt.

Michal Lepej, riaditeľ úseku odbytu


Úsek marketingu

Marketingové oddelenie, ktorého som bol od začiatku riaditeľom, pracovalo pôvodne s dvoma zamestnancami (Michal Mušák, Martin Janušek), ktorí však na samom počiatku fungovania firmy z nej odišli a tak sa počet zamestnancov zredukoval na jedného (Martin Ostrihoň). Plnenie úloh oddelenia som zväčša však tak či tak zabezpečoval sám.

Zameranie úloh a ciele oddelenia by sa dali zhrnúť do dvoch oblastí. Jednou bolo tvorenie celkového obrazu firmy vo vzťahu k verejnosti (zákazníkom), druhou potom samotná reklama na výrobky firmy, prípadne upútavky na aktivity firmou vyvíjané.

Do prvej časti činnosti zahŕňam najmä prezentácie firmy na verejnosti prístupných akciách školy. Takéto prezentácie sa uskutočnili na Garden Party, kde ako modely v tričkách vyrobených firmou, vystupovali členovia profesorského zboru a na Open Day, kde reklamnou aktivitou bola interaktívna reklamno-súťažná hra s cenami pre víťazov.

Druhú časť činnosti vypĺňali najmä plagáty rôzneho charakteru. Marketingová taktika v tejto oblasti by sa takisto dala rozdeliť do dvoch sekcií.

Vzhľadom na značne obmedzenú kúpnu silu študentov sa oddelenie počas školského roka snažilo skôr o informovanie o aktivitách firmy (akcia "Navrhni si vlastné tričko", "Akcia 120") a o vytváranie vtipných a zaujímavých plagátov, ktoré mali pobaviť i upútať študentov a tak ich neustále upozorňovať na existenciu firmy ("Stav sa, že aj ona by ťa chcela vyzliecť z trička od Trikona", "Don´t bring in any more T-shirts. Buy one !").

Nosnou časťou činnosti oddelenia bola reklama na výrobky firmy počas veľkých verejnosti prístupných aktivít školy (spomínané Open Day či Garden Party), pretože na akciách tohto typu sa oprávnene očakával príchod zákazníkov s najväčšou kúpnou silou. Vychádzajúc z predpokladu, že škola ako GBAS má image unikátnej školy, s čím sa u študentov a ich rodičov nevyhnutne spája pocit hrdosti, sa marketingové aktivity uberali týmto smerom. Poukazovali sme na veľmi úzku previazanosť školy a firmy, čím sa nám z výrobkov firmy Trikon š.s. podarilo vytvoriť artefakty z jedinečnej školy - GBAS.

Verím, že celkovo by sa účinkovanie marketingového oddelenia dalo zhodnotiť ako úspešné, hoci nepochybne sa mnohé veci dali robiť efektívnejšie a lepšie. Ako zlyhanie napríklad počítam nedostatočnú propagáciu predaja akcií firmy, či relatívne malý komerčný úspech firmy na Open Day, na ktorom sa mohlo nepochybne predať viac výrobkov ako sa v skutočnosti predalo.

Z marketingového hľadiska sa však firme podaril veľký úspech v tom, že si vytvorila obraz ústretovej a priateľskej spoločnosti, ktorá je priam synonymom GBAS, čo sa nepochybne veľkou mierou podpísalo na celkovom komerčnom úspechu firmy Trikon š.s.

Juraj Horváth, riaditeľ marketingového oddelenia


Personálne oddelenie

Na úspešnom fungovaní študentskej spoločnosti Trikon š.s. sa počas jej existencie podieľalo spolu 27 zamestnancov (študentov). V školskom roku 1997/1998 to bolo 25 zamestnancov, z ktorých štyria spoločnosť na konci roku z osobných dôvodov opustili. V školskom roku 1998/1999 dvaja noví zamestnanci pribudli, čím sa počet zamestnancov ustálil na 23.

Všetci zamestnanci firmy TRIKON š.s. boli hodnotení podľa systému, ktorý navrhlo personálne oddedelenie. Bola ustanovená hodinová mzda na celé funkčné obdobie firmy TRIKON š.s. bez ohľadu na postavenie pracovníkov.

Návrh rovnakej hodinovej mzdy bol prijatý z hľadiska možných finančných nákladov na mzdy zamestnancov. Správna rada sa preto uzniesla na negovaní odmien či finančných bonusov pre pracovníkov alebo vedenie firmy.

Výhody spočívajúceho rozhodnutia sú nasledovné:

    1. Zminimalizovanie nákladov na mzdy.
    2. Možnosť približného predpokladu nákladov na mzdy.
    3. Prípadné nedorozumenie ohľadom personálneho ohodnotenia.
    4. Priame ohodnotenie za odpracované hodiny.

Nevýhody prijatého rozhodnutia sú nasledovné:

    1. Možné ukrivdenie v hodnotení výkonu riaditeľov či pracovníkov firmy, ich demotivovanie.
    2. Možnosť sfalšovania odpracovaných hodín.

Systém hodnotenia mal samozrejme aj svoje následky.

Po dlhodobejšom užívaní uzneseného platobného systému, časť zamestnancov nebola spokojná s ich ohodnotením práce. Ich nespokojnosť vyvrcholila v silnom demotivovaní seba samých tak isto ako aj iných členov firmy. Tento fakt následne silne ovplyvnil produktivitu práce, ktorá začala mať klesajúcu tendenciu.

V náš neprospech sme si tento problém uvedomili až ku koncu fungovania našej firmy. Keby sme mali možnosť začať od začiatku, mzdová politika by bola jednou s prvých vecí na ktorú by sme si dali obzvlášť pozor.

Na koniec môžem len podotknúť, že spolu sa odpracovalo 627 hodín, priemerne pracoval každý zamestnanec 23,2h. Za každú odpracovanú hodinu sa vyplácalo 5,26SK. Spolu sa vyplatilo 3300SK.

Katarína Iľanovská, riaditeľka personálneho oddelenia


Úsek výroby

Výroba prebiehala v čase od mája 1998 do novembra 1998 v miestnosti 050 na základe povolenia riaditeľstva školy. Prístup do výrobne mali povolený len zamestnanci firmy TRIKON š.s., prednostne pracovníci zaangažovaný vo výrobe. Náplňou našej činnosti bolo vytváranie originálnych dekorácií a vzorov na farebné tričká rôznych veľkostí, použitím rozličných techník. Ako riaditeľka výroby som zaškolila pracovný tím ako majú pracovať so surovinami, ako zvládnuť rôzne techniky maľovania, monitorovala som bezpečnosť pri práci, a pod. Pri svojej činnosti som spolupracovala so svojou zástupkyňou a s ostatnými riaďiteľmi podniku.

Zástupca riaditeľa výroby:

Katarína Facunová – zastupovala ma v čase mojej neprítomnosti

Pracovníci vo výrobe:

Miroslava Lachká, Alena Jendrišáková, Janka Šeligová, Markéta Kucharíková

Pracovná doba:

Každý pracovník výroby si mohol kedykoľvek vo svojom voľnom čase (väčšinou cez nultú, 1. a 6. hodinu) vybrať kľúč na vrátnici, ktorý bol dostupný všetkým pracovníkom a ísť pracovať do dielne. Pred svojím odchodom si každý zaevidoval do zoznamu počet odpracovaných hodín a posledný odchádzajúci zamkol za sebou pracovisko.

Použité materiály:

Čisto bavlnené tričká rôznych farieb a veľkostí fixky na textil, fúkacie fixky na textil, špeciálne farby v tubách na textil, SAVO, Dúha, riedidlo, špongie, štetce, kartonové šablony. Tričká zakupoval riaditeľ financií a ostatné materiály sa zakupovali podľa potreby, dohody a objednávok.

Použité techniky:

  • maľovanie SAVOm použitím štetca alebo striekaním cez šablonu
  • malovanie farbami použitím štetca alebo namáčaním špongie do farby rozriedenej riedidlom
  • kreslenie vzorov fixkami a ich dotváranie fúkacími fixkami

Tieto techniky sa samozrejme môžu kombinovať, a ja som sa snažila radiť a pomáhať pri výrobe.

Výrobný plán:

Zo začiatku sme vyrobili tričká bez objednávok na základe prieskumu trhu, neskôr sa vyrábalo hlavne podľa zadaných ojednávok a v závere sme sa snažili výrobu zredukovať na minimum a dopredať zásoby.

Pracovníci výroby okrem toho, že sa naučili veľa zaujímavých techník malovania tričiek, získali i mnohé iné zručnosti, ktoré sa im určite i v budúcnosti zídu. Odviedli sme veľmi kvalitnú a hlavne originálnu prácu, na ktorej stál úspech a uznanie našej firmy. Hoci sme museli prekonať veľa ťažkostí, myslím, že práve tieto nám ukázali, čo je ozajstné podnikanie a ako sa v daných situáciach zachovať.

Daniela Kortišová, riaditeľ výroby


Úsek financií

Výročná správa riaditeľstva financií

Našou hlavnou úlohou počas fungovania spoločnosti TRIKON š,s,bolo evidovať príjmy a výdavky spoločnosti, či už v hotovosti, alebo na bankovom konte. Ďalej sme vykonávali platby, priebežne monitorovali hospodárske výsledky (výkazy ziskov a strát), atď.

Ihneď po založení našej spoločnosti sme po preverení podmienok založili bankový účet v POĽNOBANKE a.s. a vyplnili sme Žiadosť o registráciu DPH.

Aby sme získali financie nevyhnutné na začatie činnosti spoločnosti, sme v spolupráci s generálnym riaditeľstvom a sekretariátom pripravili a zorganizovali predaj akcií. 51 akcionárom sa predalo 211ks akcií v nominálnej hodnote 20,-SK. Celkový príjem z predaja akcií bol 4220,-SK.

Po dohode s personálnym riaditeľstvom sme stanovili hodinovú mzdu pre zamestnancov vo výške 5,26SK/hod. Pomocou tejto sadzby sme vypracovali prognózu mzdových nákladov, ktorú sme pridali k prognóze fixných a variabilných nákladov. Naše predpoklady správna rada zohľadňovala pri tvorbe cien výrobkov.

Časovo najrozsiahlejšou činnosťou, ktorou sme sa zaoberali bola evidencia príjmov a výdavkov spoločnosti. Všetky pohyby sme zapisovali do peňažného denníka, uchovávali sme výdavkové a príjmové pokladničné doklady.

Počas fungovania firmy sme vypracovali niekoľko vyúčtovaní ziskov a strát, ktoré poslúžili ako spoľahlivá informácia o chode a prosperite spoločnosti, pre správnu radu, prípadne pre ostatné riaditeľstvá. Záverečné vyúčtovanie prikladáme, ako prílohu č.2.

S pomocou riaditeľstiev odbytu a výroby sme evidovali skladové zásoby. Taktiež sme vyplnili formulár Rozšírenej bilančnej skúšky.

Keď nastal čas ukončiť chod podniku, sme po stretnutí správnej rady sme začali pracovať na likvidácii spoločnosti. Postup pri likvidácii je bližšie opísaný v Likvidačnej správe riaditeľstvo financií (ďalej ako RF), príloha č.1.

Počas existencie študentskej spoločnosti TRIKON š.s., riaditeľstvo financií pracovalo naplno a nestalo sa, že by sme nemali prácu. Žiadne výrazné nedostatky sme nezaregistrovali, aj keď problémov naozaj nechýbalo. Môžeme spomenúť prípad, keď sme po letných prázdninách nenašli 20 ks tričiek, ktoré sme si v našej dielni uložili. Vznikla nám škoda v hodnote 980,00SK, čo naozaj nie je zanedbateľná čiastka pri takom malom podniku, ako bol ten náš. Situáciu sme vyriešili zostavením škodovej komisie a spísaním Zápisu škodovej komisie, príloha č.3.

Ako riaditeľa financií ma práca naozaj zaujala a sama ma motivovala pokračovať v nej, aj keď bolo treba obetovať svoj voľný čas.

Martin Florek, riaditeľ financií


Prílohy

Likvidačná správa riaditeľstva financií – Príloha č.1
Vyúčtovanie zisku a strát – Príloha č.2
Tabuľka príjmov spoločnosti – Príloha č.3
Správa škodovej komisie – Príloha č.4
Fotodokumentácia – Príloha č.5


Likvidačná správa riaditeľstva financií – Príloha č.1

Priebeh likvidácie

Likvidácia podniku bola jednou z hlavných úloh RF, preto sme si na nej dali zvlášť záležať.

Študentská spoločnosť TRIKON š.s vstúpila do likvidácie dňa 1. 1. 1999. Hneď v prvom pracovnom týždni roku 1999 sme previedli všetky finančné prostriedky z peňažného ústavu do pokladne. Tým sme zabezpečili dostatok financií na splnenie záväzkov firmy a zároveň sme pripravili náš účet na zrušenie.

Na základe pokynov personálneho riaditeľstva zamestnanci dostali mzdy v celkovaj hodnote 3300,00SK (165,00 - daň zo mzdy, 2880,00 - čisté mzdy v hotovosti, 255,00 – čisté mzdy v naturáliách).

Dňa 20/01/1999 sme na valnom zhromaždení pred akcionármi reprezentovali hospodárske výsledky našej spoločnosti. Poskytli sme informácie o činnosti RF, o problémoch, s ktorými sme sa stretli a zodpovedali sme niekoľko otázok dotýkajúcich sa RF.

Na valné zhromaždenie sme pripravili aj tri návrhy prerozdelania zisku podniku. Akcionári nepodali žiadny návrh, teda hlasovalo sa o našich troch návrhoch. Proti víťaznému návrhu, ktorý presadzoval dividendy vo výške 50% z akcie (10,00SK na akciu) bolo 7,1% akcionárov, ostatní akcionári návrh podporili.

Vďaka nízkej daňovej sadzbe Podniku mladých sme si od školy – nášho daňového úradu mohli uplatniť nárok na vrátenie DPH (1031.30SK). Recipročne, spoločnosť TRIKON š.s. uhradila nájomné za priestory a zariadenia, v celkovej hodnote 650,00SK.

Po zaplatení podnikovej dane (dane z príjmu; 165,00SK) sme akcionárom osobne vyplatili podiely (4220,00SK) a dividendy (2110,00SK). Zostatok zisku (220,00SK) plánujeme použiť ako náklady spojené s účasťou na súťaži podnikov mladých.

Počas celej likvidácie sme všetky finančné transakcie zaznamenávali do peňažného denníka, vyplnili sme tlačivo Priznania k dani z príjmov a Priznanie k DPH.

Pripomienky k priebehu a výsledku likvidácie

Pri likvidácii sme sa nestretli so žiadným závažnejším problémom, avšak vyskytli sa menšie nedostatky. Občas sme pociťovali nedostatok informácií o postupoch pri likvidácií podniku, čo sa odrazilo hlavne na časovej náročnosti likvidácie.

S priebehom likvidácie a jej výsledkom sme ako riaditeľstvo financií spokojní a myslíme si, že to isté môžeme skonštatovať v mene celej študentskej spoločnosti TRIKON š.s..

Martin Florek, riaditeľ finnancií


Vyúčtovanie zisku a strát – Príloha č.2

Za obdobie končiace : 18/03/1999

Sk Sk
Tržba 15 625,00
Vrátenie DPH 1 031,30
Ostatné príjmy - úroky 86,80
Výnosy spolu 16 743,10
Materiál 9 137,90
Škoda vzniknutá odcudzením 980,00
Mzdy 3 045,00
Provízie 0,00
Prenájom a nájomné 650,00
Kancelárske potreby 206,20
Registračný poplatok 100,00
Ostatné réžijné výdavky 171.00
Daň zo zisku (5%) 123,00
Celkové výdavky 14 413,10 14 413,10
Čistý zisk 2 330,00

vyhotovil: Martin Florek, riaditeľ financií
dňa: 18/03/99


Tabuľka príjmov spoločnosti – Príloha č.3

Tabuľka Príjmov


Správa škodovej komisie – Príloha č.4

Ku dňu 10/09/98

V priebeho činnosti firmy TRIKON š.s., nastali menšie komplikácie ohľadom odcudzenia tričiek z výrobnej dielne. Odcudzenie nastalo v priebehu letných prázdnin, z uzavretej miestnosti, a preto nebolo možné identifikovať potencionálnu osobu ktorá mohla uskutočniť tento čin.

V dobe letných prázdnin, žiaden zo zamestnancov firmy TRIKON š.s. nemal prístup ku už spomínanej miestnosti. Tak isto, žiaden zamestnanec nebol poverený kontrolou pozostávajúceho materiálu, čiže aj tričiek.

Kedže vzniknutú škodu – odcudzenie dvadsať kusov tričiek (20ks) v hodnote 980,0 SK – nie je možné zosobniť, škoda musí byť zaradená do výdavkov firmy TRIKON š.s..

Členovia škodovej komisie:

Jakub Malý, Michal Lepej, Martin Florek, Juraj Horváth

V Sučanoch 10/09/98


Fotodokumentácia – Príloha č.5

Stánok firmy TRIKON š.s.

Stánok firmy TRIKON š.s.

Výroba firmy TRIKON š.s.

Výroba firmy TRIKON š.s.

Módna prehliadka firmy TRIKON š.s.

Módna prehliadka firmy TRIKON š.s.