Stretnutie sponzorského klubu DIALÓG na podporu Gymnázia bilingválneho anglisko-slovenského v Sučanoch


Obsah

Program stretnutia
Poslanie, ciele a činnosť sponzorského klubu DIALÓG
Tlačová informácia – zasadanie DIALÓGU
Zoznam účastníkov
Tlačové oznámienie – transformácia Gratex International na a.s.

Žilinská univerzita
24. apríla 1998

I.  Program stretnutia

Privítanie účastníkov a prihovor hostiteľa

    Doc. Ing. Milan Dado, CSc.
    Rektor, Žilinská univerzita, Žilina

Ciele a program zasadania

    PhDr. Jan Bajánek, CSc., - JBC Communication
    Výkonná rada Sponzorského klubu DIALÓG, Vice Prezident, Gratex International, a.s.
    Bratislava, Koordinátor Britského Know How Fund

Poslanie, ciele a činnosť sponzorského klubu DIALÓG – GASG

    PhDr. Jan Bajánek, CSc.

Prihovor riaditeľky Bilingvalného anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch

    Mgr. Nadežna Závodská.

Prihovor riaditeľky neinvestičného fondu DIALÓG-G-BAS Sučany

    Mgr. Miroslava Takzcsová

Príhovory zakladajúcich členov klubu DIALÓG-G-BAS

    Ing. Vladimír Mosat, CSc., generálny riadite, Stredoslovenské energetické závody, š.p. Žilina
    Ing. Ladislav Benčík, Riaditeľ, Poľnobanka, pobočka Liptovsky Mikuláš
    PhDr. Emil Bajánek, regionálny šéfredaktor, denník Pravda, Žilina
    Doc. Ing. Milan Dado, CSc., rektor, Žilinská univerzita
    Ing. Stanislav Nepela, CSc., predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, GiTy, a.s. Martin
    Ing. Peter Weber, CSc., generálny riaditeľ, Digital Equipment Slovakia
    PhDr. Jan Bajánek, CSc., viceprezident Gratex International, a.s., Koordinátor Know How Fund
    Ing. Jozef Fihálik, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Prvá komunálna Banka, a.s. Žilina

Návrh a voľby kandidátov do Výkonnej rady klubu DIALÓG, voľba predsedu Výkonnej rady Klubu DIALÓG

    Predkladá: PhDr. Jan Bajánek, CSc.
    Návrh odporúča zvoliť v bode šesť uvedených zakjladajúcich členov SK DIALÓG a je otvorený návrhom z pléna na doplnenie poctu členou VR celkovo na desať členov, vrátane predsedu. Pri rokovaniach VR SK DIALÓG rozhoduje v prípade rovnosti hlasov hlas predsedu. Ak sa na doplnenie VR na počet celkovo desať neobdržia z pléna ďalšie návrhy, bude sa voliť povodne navrhnutá osemčlenná kandidátka. Plenárne sa potom verejným hlasovaním zvolí predseda Výkonnej rady SK DIALÓG.

Vystúpenie Velvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku

    Jeho excelencia pán Veľvyslanec Peter Harborne

Diskusia

Závery

Tlačová beseda

II. PhDr. Jan Bajánek, CSc., Vice Prezident, Gratex International, a.s.

Poslanie, ciele a činnosť sponzorského klubu DIALÓG na podporu výchovno-vzdelávacieho procesu Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch

Poslanie:
Vytvorenie dlhodobeho štrukturálneho, funkčného a inštitucionálneho produktívneho sponzorského mechanizmu.

Ciel:
Podpora Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch pri získavaní systematických doplnkových prostriedkov na rozvíjanie kľúčových bilingválnych charakteristík školy.

Činnosť:
Na začiatku tvorby koncepcie systematického sponzorského mechanizmu bola analýza existujúceho stavu štátneho financovania gymnázia v spolupráci s Britským Know How Fondom a Britskou radou, ako aj zhodnotenie existujúceho sponzorského mechanizmu. Predmetná analýza sa uskutočnila v mesiacoch jún - august 1997.

Postupne sa vytvorili tri kľúčové, štrukturálno-inštitucionálne orgány:

Skolský rozpočtový výbor, Sponzorský klub DIALÓG, Štatutárny neinvestičný fond DIALÓG.

Školský rozpočtový výbor
Bol zriadený 10. Júla 1997
Cieľom a predmetom jeho činnosti je odhadovať, navrhovať a odporúčať finančné potreby gymnázia potrebné na udržania štandardu bilingválnosti, predkladane na posúdenie Výkonnej rade Sponzorského klubu DIALÓG. Členmi Školského rozpočtového výboru sú zástupcovia týchto zložiek: Riaditeľstvo Gymnazia - G-BAS, ZRPS-G-BAS, Studenti - G-BAS, Britsky Know How Fund, Britská rada, PhDr. Jan Bajánek, CSc. – koordinátor Know How Fund.

Sponzorský klub DIALÓG
Poslaním a cieľom činnosti neformálneho sponzorského klubu DIALÓG je vytvorenie produktívneho a udržateľného, funkčného a inštitucionálneho systematického sponzorského mechanizmu na tvorbu zdrojov pre podporu bilingválneho štandardu Gymnázia.

Členovia sponzorského klubu DIALÓG uzatvárajú so statutarnym neinvestičným fondom rovnakého mena DIALÓG, určeného v zmysle jeho štatútu na podporu bilingválného štandardu gymnázia, sponzorsko - darovaciu zmluvu.

Pre školský rok 1998/99 sa pripravuje zmena zmluvy zo zponzorsko - darovacej na zmluvu o marketingovej reklame. Neinvestičný fond DIALÓG-G-BAS sa bude priamo venovať propagácii a reklame v prospech členov sponzorského klubu DIALÓG. Členom neformálneho sponzorského klubu DIALÓG sa zasa umožní zahrnúť prostriedky vynaložené na podporu školy v plnej výške do priamych nákladov na základe zmluvy o reklame s neinvestičným fondom DIALÓG.

Prvé spoločné multilaterálne zasadanie sponzorského klubu DIALÓG-G-BAS sa uskutočnilo na pôde Žilinskej univerzity dna 31. Októbra 1997. Zasadania sa zúčastnil aj pán veľvyslanec Spojeného kráľovstva Velkej Britaniea a Severného Írska na Slovensku jeho excelencia pán Peter Harborne.

Udalosť sa tešila veľkej pozornosti médií. Na tomto zasadaní sa zvolila aj prvá Výkonná rada Sponzorského klubu DIALÓG, ktorej členmi sa stali: Jozef Kožár – Gratex International Bratislava, Vladimír Mošat – SSE Žilina, Ladislav Benčík – Poľnobanka Liptovský Mikuláš, Jozef Mihálik – Prvá Komunálna Banka, Stanislav Nepela – GiTy Slovensko, JBC Communication – Jan Bajánek, koordinátor Know How Fund.

Výkonná rada sa zišla na osobitnom rokovaní dna 7. Novembra v Žiline. Za predsedu Výkonnej rady SK DIALÓG-G-BAS bol zvolený prezident Gratex International Ing. Jozef Kožár.

Výkonná rada odporučila základne alokačné pravidlo zo zdrojov neinvestičného fondu DIALÓG pre školský rok 1997/98: akékoľvek pripadne alokačné návrhy predkladane Školským rozpočtovým výborom sa budú odporúčať na realizáciu na základe princípu hlasovania jednoduchej väčšiny. V prípade nerozhodného výsledku rozhoduje hlas predsedu.

Výkonná rada však zároveň odporučila, aby sa finančné prostriedky z neinvestičného fondu DIALÓG až do mája 1998 zo strategických dôvodov nealokovali. Výkonná rada zároveň schválila rámcový termín konania druhého celoklubového stretnutia DIALÓGU na Apríl 1998.

Výkonná rada SK DIALÓG vzala na vedomie, že Sponzorský klub, v súlade s akčným planom sponzorského mechanizmu, pozostáva zo vzájomné komplementárnych sponzorsko - lobistických skupín: informačno - technologickej, energeticko-priemyselnej, finančno - bankovej, akademickej, mediálnej a hudobno - populárnej.

Zriadenie neinvestičného fondu DIALÓG.
Štatutárnym výrazom neformálneho sponzorského klubu DIALÓG bolo zriadenie neinvestičného fondu DIALÓG, ktorého zakladateľom sa stala obec Sučany., Zriaďovateľ zároveň menoval na odporúčanie koordinátora Know How Fund príslušné štatutárne organy, vrátane riaditeľky fondu.

Publicitné podujatia sponzorského mechanizmu.
Spoločným koordinovaným úsilím jednotlivých lobistických skupín sa synergicky podarilo vygenerovať provokatívnu publicitu projektu, ktorá prispela k formovaniu pozitívneho verejného obrazu Gymnázia a sponzorských aktivít jednotlivých členov sponzorského klubu.

V tejto súvislosti patri rozhodujúca miera uznania mediálnej lobbistickej skupine sponzorského mechanizmu, vedenej regionálnou redakciou denníka Pravda v Žiline.

Koordinátor Know How Fund priebežne pokračuje v príprave riaditeľstva Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch na postupne samostatne rozvíjania vzťahov vo vnútri a navonok sponzorského klubu DIALÓG. Zároveň sa uskutočňujú činnosti na získavanie ďalších členov sponzorského klubu DIALÓG.

III. Tlačová informácia – zasadanie DIALÓGU, 24. Apríl 1998

Predstavitelia sponzorského klubu DIALÓG na podporu výchovno - vzdelávacieho procesu štátneho Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia v Sučanoch sa stretnú v piatok 24.4.1998 na Žilinskej univerzite, aby posúdili možnosti ďalšieho rozvoja systémového sponzorského mechanizmu na podporu štandardu bilingválnosti gymnázia. Na stretnutí sa zúčastní okrem vedúcich predstaviteľov významných slovenských inštitúcií aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska na Slovensku pán Peter Harborne.

Bilingválne anglicko-slovenské gymnázium v Sučanoch vzniklo v roku 1991 ako experimentálna škola, ktorá kombinuje prvky britského a slovenského vzdelávacieho systému. Nadané deti z celého Slovenska študujú väčšinu predmetov v anglickom jazyku z anglických učebných materiálov. Moderna metodológia vyučovania umožňuje vysokú úspešnosť a motiváciu študentov.

Pri zrode školy zohrala významnú úlohu Britská rada podporovaná britským Know How Fondom. Sponzorský mechanizmus vytvoril v spolupráci s Britským veľvyslanectvom v Bratislave Vice Prezident Gratex International, a.s., PhDr. Jan Bajánek, CSc., v spolupráci zo všetkými účastníckymi partnermi. Vďaka výnimočným výsledkom gymnázia a jeho študentov sa postupne zakladajúcimi členmi sponzorského klubu stali JBC Communication, Slovenska energetika, Stredoslovenské energetické závody, Východoslovenské energetické závody, Poľnobanka, Gratex International, a.s., Prvá komunálna Banka, Digital Equipment, denník Pravda, Žilinská univerzita, ZVL-OMNIA Group, a.s. a ďalší. Združili sa v spomenutom klube DIALÓG, aby čo najefektívnejšie prispeli k ďalšej úspešnej činnosti tejto jedinečnej školu, o ktorej bol veľvyslanec Harborne povedal, že je národným kapitálom Slovenska.

PhDr. Jan Bajánek, CSc.
Vice Prezident
Gratex International, a.s.

IV. Zoznam účastníkov

Stretnutie klubu DIALÓG dňa 24.apríla 1998 od 11:00 hod.
Na Žilinskej univerzite v Žiline

V. Tlačové oznámenie, 24. Apríla 1998

TRANSFORMÁCIA GRATEX INTERNATIONAL NA AKCIOVÚ SPOLOČNOSŤ OD 1. APRÍLA 1998

Gratex International vznikol ako spoločnosť s ručením obmedzeným v roku 1991. Dnes sa v jeho profilovom portofóliu nachádzajú najvýznamnejší zákazníci a globálne uznávaní obchodní partneri. V jeho službách pôsobí viac než tristo špičkových odborníkov z rôznych oblasti.

Na základe doterajšieho úspešného pôsobenia Gratex International,
na prahu tretieho tisícročia, ako epochy
globálneho vedomostného hospodárstva,
sa Gratex International intenzívne pripravuje
obhájiť a výrazné rozšíriť svoje pôsobenie na domácich
i zahraničných trhoch vo všetkých oblastiach
podnikania.
Gratex sa rozhodol korunovať doterajšie
Úspechy, nadväzovať na ne a rozvíjať ich.
Aj prostredníctvom novej právnej formy podnikania.
Gratex International sa s účinnosťou od
1. Apríla 1998 úspešné transformoval na akciovú spoločnosť a zavŕšil tým doterajšiu etapu
výnimočné úspešného podnikania.

Hospodárske výsledky firmy na výsledky firmy za rok 1997:

Obrat: 479,8 mil. Sk
Tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb: 387,1 mil. Sk
Zisk po zdanení: 11,9 mil. Sk
Počet zamestnancov k 31.12.1997: 263

Úspešná transformácia na akciovú spoločnosť
Symbolicky završuje uplynulé obdobie horúčkovitého
Hľadania a nachádzania vlastnej kvalitatívnej
Identity a zároveň otvára
Epochu nových objaviteľských svetov na podnikateľskom nebi
Informačných techologií.

PhDr. Jan Bajánek. CSc.
Vice Prezident
Gratex International, a.s.


(c) GBAS Sučany